;

O Kayu

Kayu vyrábím v České republice, pouze hroty a konvertory kupuji přímo od německé firmy Schmidt. Všechny dřevěné, mosazné a hliníkové součásti soustružím vlastnoručně ve svojí brněnské dílně.

Více o Kayu

Kdo jsme, kde nás najdete a co vás zajímá

Kayu vyrábíme v České republice, pouze hroty a konvertory kupujeme přímo od německé firmy Schmidt. Všechny dřevěné, mosazné a hliníkové součásti soustružíme vlastnoručně ve svojí brněnské dílně. Naším cílem je pomocí Kayu překonat stereotyp, že plnicím perem se už podepisují pouze smlouvy, a zároveň dokázat, že kvalitní řemeslo se navzdory jakékoli situaci může vždy prosadit. Zakoupením některého z výrobků na webu Kayu také pomáháte splnit pár lidem jejich životní sen.

Kontakty

Michal Klaška
+420 607 771 342
michal@kayu.cz
IČO: 03440541

Kde nás najdete

Nedvědice č. ev. 17
592 62 Nedvědice

Kdo jsme

Michal KlaškaRuční výroba per

 

„Vyrábím pera a miluju to. Trvalo více než tři a půl roku, než se podařilo vše doladit do současné fáze a než se z humanitně založené kancelářské myši stal řemeslník. A zpětně mě pořád udivuje, jak moc se s Kayu vyvíjím i já sám. Pera jsou v současné chvíli můj život a je to krásný.“

Andrea KlaškováGrafika a tiskoviny

„Mojí hlavní náplní je vizuální stránka Kayu a taky se starám o výrobu obalů, tiskovin a dalších neviditelných věcí okolo.
Mimo Kayu se bavím masírováním a vyráběním dalších věcí, které mě zrovna zajímají. Doufám, že se brzy dostanu i k čekajícím projektům jako zápisníky, náušnice nebo boty.“

Eva Jášková

Jsem takový „vykopávač“. Ráda bývám u startu nových věcí, baví mě být součástí několika projektů zároveň a sedět jedním zadkem na deseti židlích. Líbí se mi umění, nejvíc to užité, protože jedině to si obhájím. Ráda potkávám nové lidi, že bych pracovala sama, si vůbec nedovedu představit. Když to dovolí čas, tak často jezdím do zahraničí, nejvíc mě zatím oslovila Afrika.

;

Poděkování

Pár lidí, bez kterých by Kayu nebylo jako teď

Kdo to je?

Poděkování

Na projektu Kayu se přímo i nepřímo podílelo mnoho lidí i firem, kterým bychom chtěli i touto cestou poděkovat. Nemá to vyznít nijak pateticky, takže pokud Ti to tak přijde, radši to nečti.

Takže děkuju:

Andrejce Klaškové

za neutuchající podporu i konstruktivní kritiku, která mě leckdy málem zabila, ale vždycky posunula vývoj o hodně dál. A taky dík za trpělivost, se kterou snášela moje nekonečné zírání do prázdna, když jsem přemýšlel nad technickým řešením mnoha detailů.

Mámě, tátovi a bráškovi

za podporu i praktickou pomoc při vývoji per a dalších věcí s nimi spojených, i přesto, že nebyli a možná stále nejsou úplně přesvědčeni o tom, že to všechno bude fungovat.

Kamarádům věřícím,

kterým se to celé líbilo a kteří často řekli, že si Kayu koupí, až bude hotové. Také díky nim jsem i já uvěřil, že ten nápad není úplně mimo a má cenu se mu věnovat víc než obyčejnému koníčku.

Kamarádům nevěřícím,

díky kterým jsem i v situacích na první pohled neřešitelných zatnul zuby a pracoval dál. Přece bych jim po tolika vizionářských řečech nemohl oznámit, že měli pravdu a já jsem to vzdal.

A dál speciálně děkuju:

Mikovi a Lindě

z amerického webu Indy Pen Dance, kteří mi v létě 2013 poslali první hroty do plnicích per přesto, že do Česka oficiálně nic neprodávali. A k tomu ještě připojili krásný ručně psaný vzkaz s výzvou, abych vydržel. Jak to jen všechno věděli?

Petrovi Kameníkovi

kamarádovi, spoluautorovi Brněnského orloje a zakladateli PUXdesignu, jenž se mnou strávil několik opravdu dlouhých večerů při designování pera a jeho částí a jenž mě zasvětil do práce v designérských softwarech.

Ondrovi Strakovi a Michalovi Reichtäterovi

kamarádům a profesionálním fotografům ze studia Dvadva, za krásné promofotky v úvodním banneru a za zaškolení do toho, jak si fotit produktovky pěkně sám.

Pavlovi Michlíkovi a Honzovi Adámkovi

Pavlíkovi za to, že bez nároku na honorář rozchodil celý tento web, protože dle jeho slov „má slabost pro začínající podnikatele“. A Honzíkovi za proaktivní pomoc se základními nástroji emarketingu.

Markovi Sattlerovi a Benjaminu Hirtovi

Můj spolužák z gymplu Marek mi pomohl překonat jazykovou bariéru a horečnatě do němčiny překládal moje první maily pro Benjamina ze společnosti Schmidt, se kterým jsme se nakonec domluvili na zásilce součástek a nyní už spolu komunikujeme přímo.

Soni Krejčové

Další spolužačce z gymplu, která se postarala o super překlady tiskovin do Angličtiny.

Janu Kratochvílovi a Jiřímu Janotovi

ze společností PZK Brno a Unimagnet, kteří vyhověli mým velmi nestandardním požadavkům při výrobě magnetů na míru.

Martinovi Kašíkovi

ze společností Paulín, který mi doporučil vhodný produkt pro finální povrchovou úpravu dřevěných částí na perech.

Milanu Petrlovi

Mistru zlatníkovi, který mi kromě výroby zásnubního a snubních prstenů nezištně radil s technickými detaily a povrchovou úpravou některých dílů.

Společnosti MCAE

Za nenahraditelnou pomoc při prototypování pera a jednotlivých dílů. Zejména pak Aleši Juránkovi za souhlas s tím, že jsem vůbec mohl v prostorách firmy realizovat svoje představy, Jiřímu Vyvlečkovi, který trpělivě tisknul na 3D tiskárně moje neustále měnící se modely a v neposlední řadě Martinu Květkovskému a Jirkovi Svobodovi, bez kterých bych neodlil ani ťuk.

Evě Kvasničkové

ze společnosti Building plast. I když jejich produktů v současnosti nevyužívám, mohu upřímně říci, že zřejmě byla nejochotnější osobou, se kterou jsem kdy něco řešil, přestože věděla, že firmě nepřinesu téměř žádný zisk.

Petrovi Litomyskému

za to, že má snad jako jediný v republice obrovský výběr mosazných trubek a tyčí všech možných velikostí a rychle je posílá po celé ČR.

Díky ještě jednou všem, těm v tomto seznamu i mimo něj. Bez vás bych to nezvládl.

Our thanks

Poděkování

Otázky a odpovědi

Pár otázek a odpovědí, které by vás mohly zajímat.

Číst dál

Na rozdíl ostatních malovýrobců per, u Kayu nikdy nepoužívám stavebnice psacích potřeb, které jsou na internetu dostupné. Všechny díly až na magnety, hrot a případně konvertor si vyrábím sám v dílně. Nejprve si vysoustružím a vybrousím všechny hliníkové a mosazné díly. Na jedno pero jsou to tyhle díly: čepička víčka, spona, dvě dutinky víčka, grip (za to se pero drží při psaní ale nemá to český výraz) a vnitřní závit na barelu. Těchto sad dílů vyrobím asi 10 a hliníkové součástky vlastnoručně naeloxuji přímo v dílně. Tahle část výroby je nejhorší dřina a vždycky jsem rád, když ji mám za sebou. Mosazné součástky osazené dvěma magnety pak vlepím do předvrtaných dřevěných špalíků a vše se nechá dobře zaschnout. Pak přijde na řadu soustružení dřeva s přesností na 0.1 mm, aby vše dokonale pasovalo. Jakmile je dřevo osoustruženo do finálního tvaru, přichází broušení smirkovým papírem a následné olejování ve dvou vrstvách. Posledním krokem je vypilování zářezu pro ukotvení spony ve víčku a vyvrtání podtlakového otvoru. Pak už následuje jen zkompletování pera, našroubování speciálně upraveného hrotu a hotovo. Tímhle procesem projde každé Kayu.

Drtivá většina dřeva pochází z „recyklovaných“ masivních špalíků. Ať už jde o exotické či české dřeviny, dřevo se snažím nepoužívat nové, ale sháním ho od různých řemeslníků, pro které už je nepoužitelné, protože je příliš malé, než aby z něj něco vyrobili. Místo do kamen tak letí ke mně. Barevné díly jsou z hliníku a soustružím je z hliníkových tyčí a trubek, mosazné z mosazných profilů. Hrot pera a konvertor jsou plastovo-kovové záležitosti, které nevyrábím, ale kupuji přímo od výrobce, německé firmy Schmidt. Magnetické části si nechávám vyrábět na míru. Kde? Bohužel v Asii, jelikož jsem byl informován, že v Evropě neexistuje jediná firma, která by magnety vyráběla. Jak to? To netuším.

Samozřejmě! Dřevo jako dřevo. A musím se přiznat, že když mi někdo přinese kousek dřeva, ke kterému má nějaký osobní vztah, je to pro mě při výrobě vždy takový malý svátek. U vlastního dřeva je potřeba pohlídat pár věcí:

  • aby bylo dobře vyschlé (pokud jde o čerstvé dřevo, budeme muset asi 3 měsíce počkat)
  • aby bylo s listnatého stromu, protože s jehličnany se špatně pracuje
  • aby bylo z jednoho kusu minimálních rozměrů 20x20x200 mm

Všechno ostatní už se nějak vyřeší.

No, popravdě řečeno, asi jak komu. Člověk, který má v práci v kelímku 30 reklamních propisek, jež vyhodí, až dopíšou, plnicí pero hned tak nepochopí. Propisky jsou zadarmo nebo doslova za pár korun, tak proč si kupovat nějaké drahé psadlo? Ale vlastně to může být docela jednoduché:

  • protože psaní perem šetří Tvoje zápěstí a karpály,
  • protože pero Ti zlepší úpravu písma,
  • protože pero Ti dovolí, abys jej měla nebo měl rád,
  • a protože psát něčím, co nikdo jiný na světě nemá a ještě k tomu to vydrží dlouho, je fajn.

Tak na tuhle otázku se mě ptal nejeden člověk. Pro „propiskáře“ je to prý moc drahé a pro generálního ředitele moc levné a málo lesklé. No a to je vlastně i odpověď na tuhle otázku. Pro každého, koho štve každodenní škrábání propiskou na papír z tiskárny a zároveň nepotřebuje oslňovat okolí pérem za dvacet tisíc, se kterým napsal všeho všudy deset vět. Když už vlastnit nějaké věci, tak ať jsou hezké, kvalitní a s láskou udělané, ale ne jen tak na oko. Kayu nemá ležet někomu ve vitríně, má se s ním psát, a to pokud možno co nejvíc.

Kayu znamená indonésky dřevo. To slovo má krásný zvuk, napsané hezky vypadá a obsahuje svými tvary spoustu věcí. Navíc jsem v Indonésii na Bali strávil skoro měsíc a tak se mi tam líbilo, že jsem si dovolil to slovo vypůjčit. Snad se Indonésané nebudou zlobit.

Zde je odpověď snadná. Materiál i práce mají svoji cenu a ta je nastavena tak, že se z ní nedá nic ubrat. Když mi někdo nabídne na něco slevu 50 % a předpokládám, že na tom ještě vydělá, beru to jako podvod na zákazníka. U prošlého jogurtu bych to ještě pochopil, ale u spotřebního zboží nikdy. Marketing slev a akcí nepřináší lidem ani trhu nic dobrého a nechci s ním mít cokoli společného.

Rád vyrobím i větší série per pro firemní účely, určitě se s podobnými zakázkami nebojte ozvat a nějak se domluvíme. Jsem otevřený všemu, můžeme narazit pouze na technické limity materiálu a strojů. Rád vám vyjdu vstříc otázkách personalizace, obalovin a podobně. Jak ale píšu níže, množstevní ani jiné slevy neposkytuji. O ceně prosím nesmlouvejme.

V současné době není Kayu v žádném kamenném obchodě k vyzkoušení. Nicméně nic není straceno. Buďto můžeš sledovat Facebook Kayu, kde budu upozorňovat různé jarmarky a trhy, na kterých budu Kayu předvádět anebo se mi můžeš ozvat na telefon nebo mail a můžeme se domluvit schůzku třeba v u mě dílně.

Napiš nám do komentářů a když to bude dotaz, který by mohl zajímat více lidí, rádi ho přidáme do těch často kladených. Klidně se taky ptejte na Facebooku, mailu nebo nám zavolejte. Budeme se rádi povídat.